Člověk je od přírody všežravec. Někteří z nás si dokážou maso odepřít (vegetariáni). Jiní se vyhýbají i všem živočišným výrobkům, kravské mléko nahrazují třeba sojovým (vegani). Nejste ani jeden z těch typů? Bez masa neumíte žít? Nevadí. Jen si maso dejte, ale neplýtvejte. Upravujte i jiné části než libové masíčko na pečení a steaky. Kosti z masa zamrazte na polévku a nevyhazujte, z kůže a masa můžete udělat třeba výborný sulc. Zajímá vás, co víc můžete použít a jak upravit? Tak to jste na správném místě! Jdeme na to!

hovězí ledvinky

Dnešní záhadou jsou vnitřnosti a jejich použití v kuchyni, věřte, že se budete olizovat. Ze začátku tomu možná nebudete věřit, ale až ochutnáte, budete se na tyhle obědy moc těšit!

·         Srdce – Můžete připravit na několik způsobů. Na výběr jsou kuřecí srdíčka, hovězí či vepřové srdce. Samozřejmostí je očištění srdečního svalu, ale není to nijak zvlášť náročné. Můžeme z nich udělat guláš nebo připravit omáčku na smetaně. S kuřecích srdíček můžeme zkusit také polévku nebo třeba ragú s pečenými bramborami. Jak už název napovídá – srdeční sval. Jedná se o krásné libové masíčko.

·         Jazyk – Nejčastěji se podává vepřový vařený jazyk, je to dobrá pochoutka, ke které nám stačí chleba a křen. Můžeme z něj taktéž udělat omáčku na smetaně. Jazyky se musí oloupat, ale pokud jsou pořádně uvařené, není to problém. Zakoupit můžeme i hovězí jazyk dokonce i uzený, Což je opravdová pochoutka.
polévka s játrovým knedlíkem

·         Plíce – Jsou velice levné, za to jejich čištění je složitější, před samotným vařením pokrmu je musíte důkladně učistit a uvařit. V obchodě seženete především plíce vepřové. Vždy si berte velký hrnec, protože plíce hodně nabudou. Nejznámější recept je pajšl, což je omáčka, ve které najdeme i ostatní vnitřnosti.

·         Ledvinky – nejčastěji se setkáváme s ledvinami vepřovými někdy i hovězími. Jsou velice dobré dušené s rýží. Tato levná pochoutka vás určitě nadchne svou cenou. Je potřeba si je k vaření připravit. Nejlépe ledvinky rozříznout. Odstranit močovody a přes noc nechat namočené v mléce. Můžeme zakoupit taktéž ledvinky králičí, se kterými se nesetkáváme tak často. Není potřeba je čistit důkladně jako vepřové. Podávají se s omáčkou na paprice.

·         Žaludky – Seženete vepřové a hovězí předžaludky (dršťky), které nejčastěji používáme na polévku. Z kuřecích zase můžeme udělat výborné výpečky.

·         Játra – asi nejznámější vnitřnost, kterou skoro každý někdy zkusil upravit. Je veliký výběr. Kuřecí, hovězí, vepřová i králičí játra jsou v masnách k mání. Děláme je dušená na cibulce nebo osmažená. Z jater děláme velmi oblíbenou zavářku do polévky nebo oblíbenou játrovou paštiku.

·         Slezina – Nejčastěji zakoupíme vepřové, můžeme je podusit s rýží podobně jako játra nebo použít do pajšlu.

·         Mozek – vepřový mozeček se nejčastěji upravuje s vajíčkem, můžete si tuto směs namazat na krajíc čerstvého chleba.

 

S vnitřnosti je více práce při jejich čištění a úpravě, ale vše chce cvik. Má to však spoustu výhod. Ušetříte vaší peněžence, protože vnitřnosti jsou velmi cenově dostupné a ulevíte přírodě, čím víc se ze zvířete zpracuje, tím líp. Když už musí být prase poraženo, tak ať se využije co nejvíc z něj , přece neumřelo jen kvůli pár steakům.