Většina zubařů doporučuje čistit si zuby po každém jídle. Ale kdo z nás to kdy dělal? Pokud nosíte rovnátka, natrvalo připevněná k zubům, tak ano, tam je lepší si zbytky jídla odstranit kartáčkem, aby nedošlo k nehodám, jako jsou zbytky jídla na rovnátkách. Čištění by mělo trvat alespoň 2 minuty. Nejlepší je čištění 2x denně a to ráno a večer. Jestli máte divný pocit nebo pachuť v ústech, můžete si zuby vyčistit nebo použít ústní vodu. Práci Vám může usnadnit elektrický kartáček. Podívejte se na hodnocení jednotlivých kartáčků a vyberte si ten správný pro Vás. Na trhu je jich spousta.
Technika čištění zubů je velmi důležitá. Když se zuby čistí špatně mohou Vám hrozit kromě zubních kazů také záněty dásní, krvácení, odhalení krčku a následně vypadnutí zubu. Správnou technu si lze rychle osvojit, protože není nijak složitá. Jak jsem již zmínila, důležitost správného a kvalitního kartáčku je na místě. Jemnými a rychlými pohyby stírejte zubní plak pod úhlem 45 stupňů. Na zuby není dobré příliš tlačit, abyste nebrousili zubní sklovinu. Takto čistěte přední i zadní plochy zubů a nezapomeňte na kousací plošky. Čištění se netýká jen samotných zubů, ale i jazyka. Na něm se usazují různé druhy bakterií a je důležité se jich při čištění zbavit.
Na noc byste si zuby měli čistit opravdu poctivě, protože po celém dni mlsání jsou zuby plné plaku a nečistot. Pro dokonalý pocit čistoty použijte ústní vodu, kterou si v ústech nechte alespoň minutu a poté vyplivněte. Otázka také vzniká, zda si čistit zuby před nebo po snídani. Všeobecně se doporučuje ještě před ranním obžerstvím, jelikož v puse po jídle klesá pH zubního plaku. Znamená to, že je sklovina oslabená a následným čištěním si odstraňujete i sklovinu, která chrání zuby. Používáním mezizubního kartáčku a nití se nic nezkazí. Pro lepší dentální hygienu a pocit čistoty v ústech tyto pomůcky můžete použít.