Když si na své vlastní zahrádce utrhnete sedm zralých rajských jablíček a vhodíte je do mixéru, získáte během několika minut rajčatové pyré, které můžete využít pro výrobu rajské polévky či omáčky. Je to vynikající pochoutka pro každého, a také velmi zdravá. Někteří z vás možná považují „rajskou“ za něco méněcenného a podřadného, ovšem ve skutečnosti je to právě naopak, rajčata obsahují mnoho vitamínů a mimo jiné i velice zdraví prospěšný karotenoid, tzv. lykopen. Rajská polévka či omáčka může být i čistě veganský pokrm, pokud namísto masa použijete vhodnou luštěninu, například cizrnu.

nakrájená rajčata

Prozatím jsme zde zmínili pouze rajčata z vlastní zahrady, ale co když se rajčatové pyré dodává na trh tak, aby z něj měli užitek i jiní lidé? Co když se sklízí z rajčatových plantáží tuny plodů, nikoli pouhá miska pro domácí potřebu? Tehdy už je zapotřebí jednat jinak a využít moderních zpracovatelských metod. K těm také patří vhodné nádoby pro uskladnění a transport zeleninových nebo ovocných šťáv, dření, mražených polotovarů atd.

rajčata v misce

Velmi dobrým referencím se v tomto směru těší kontejner IBC schoellerallibert.com. Je to skládací plastová krabice o objemu tisíc litrů, do které se vkládá zdravotně nezávadná plastová vložka – tenká folie, a v ní se pak velmi snadno uskladní a přepraví prakticky cokoli, ať už v chlazeném, nebo mraženém stavu. Kontejnery se v případě aktuálního nevyužívání složí do tenkého, plochého kvádru, který ve skladu nezabere mnoho místa, tím pádem jde o velmi úsporný logistický systém. K dalším úsporám dochází i tím, že kontejnery lze na sebe skládat do několika pater, přičemž každý z nich disponuje nosností až pěti tun. Tím se efektivně využívá přepravní prostor, který se vyplní mnohem lépe, než například různé kovové sudy a barely. Výhodou IBC kontejnerů je také jejich snadná údržba a čištění, plast nemá tendenci do sebe natahovat plísně či hnilobu, jak to umí například dřevěné bedýnky.