Pro někoho jsou to pouze drahé suroviny, ale ten kdo má například alergii na lepek, nebo si musí hlídat hodnotu sacharidů v potravinách, tak je rozhodně uvítá. Je pravdou, že ačkoliv jejich základem je určitý druh ořechu, po kterém se konec konců budou jmenovat, tak přece jenom namleté ořechy nebudou to samé, co mouka. Dají se i vyrobit doma, ale ne v takové kvalitě, jako když si je zakoupíme. Jen musíme obětovat například mlýnek na kávu, kde máme nastavené mletí na velmi jemnou strukturu zrna. I tak se nám nepodaří taková kvalita, jakou si můžeme zakoupit od výrobce. Navíc při výrobě mouky se nejprve vylisuje olej, což se potom odrazí u výchozí suroviny. Mouka je díky tomu sypká, není lepkavá tukem a poté je i méně kalorická a přesto výživná.
Odtučněná mouka
Pokud si vezmeme na pomoc do kuchyně takovouto mouku, tak se zaručeně můžeme spolehnout nejen na to, že je stoprocentně bezlepková, ale zároveň odtučněním vznikne to, že naroste podíl bílkovin. Také se zjemní aroma a chuť. Hodí se tak do studené i teplé kuchyně. Pokud máme plnotučnou verzi mouky, tak se jedná o neodtučněnou surovinu, vlastně o mletou drť, kterou si již můžeme připravit doma sami na kávovém mlýnku. Ta si v plné míře zachovává původní vlastnosti daného základu.
Mandlová, arašídová, pekanová a mnohé další druhy
V podstatě se dají mouky vyrobit ze všech ořechů, které jsou běžně dostupné. Mezi jednu z nejčastěji používaných patří mandlová a kokosová mouka. O té mimochodem platí, že připomíná jen jemně chuť výchozí suroviny a její hlavní vlastností je nasládlost a také je velmi lahodná. Pokud ji přidáme do těsta, tak bychom neměli očekávat takovou chuť, jakou známe ze strouhaného kokosu. Také musíme počítat s tím, že na sebe váže mnohem více tekutiny. Její schopnost se dá ale skvěle využít při přípravě sladkých krémů, omáček nebo mléčných koktejlů. Dále je skvělá na přípravu dezertů, které se připravují velmi rychle v mikrovlnné troubě, když zrovna mlsná klepe na dveře.