Mnozí majitelé bazénů tápou nad tím, čím to je, že i když kupují a užívají ty nejdražší a nejvíce kvalitní přípravky bazénové chemie, tak i přesto tyto přípravky nefungují tak, jak by měly a voda v jejich nádrži stále není dokonale čistá. Na vině může být více druhů příčin takového stavu, nicméně k nejčastějším příčinám patří špatná hodnota pH bazénové vody. Mnoho majitelů bazénů totiž netuší, že k tomu, aby jejich bazénová chemie dobře účinkovala, je nezbytné, aby měla bazénová voda optimální pH, tedy optimální koncentraci vodíkových iontů. A pH je proto nezbytné sledovat.
Stejně tak, jako pravidelně sledujete koncentraci účinné látky ve vodě, musíte sledovat i pH. Slouží k tomu speciální testery pH, díky kterým se snadno a rychle dozvíte, jak si voda ve vašem bazénu stojí. Za optimální stav se považuje hodnota pH mezi 6,8 až 7,5. V případě odchylek je potřeba hodnotu pH vody co nejdříve vhodně upravit, ať už je potřeba ji snížit či zvýšit. K tomu slouží speciální přípravky pH plus či pH mínus, které si můžete opatřit jak v kapalné, tak v sypké neboli granulované podobě, podle toho, s čím se vám lépe manipuluje. K dispozici jsou i velkoobjemová balení pro automatické dávkovače.
Nízké pH bazénové vody mívají zpravidla nádrže plněné z podzemních zdrojů vody s vysokým obsahem kyseliny uhličité. Tento stav je potřeba napravit nejen z toho důvodu, že narušuje správné fungování bazénové chemie, ale také proto, že ohrožuje kvalitu a snižuje životnost bazénového vybavení, neboť nízké pH způsobuje například korozi ve vodě ponořených materiálů.
Nemusíte se ovšem ničeho obávat, odhalit špatnou hodnotu pH, stejně jako ji napravit, je opravdu snadné a nezabere vám to příliš mnoho času. A uvidíte, že posléze bude voda ve vaší nádrži opravdu dokonale čistá, neboť v prostředí se správnou koncentrací vodíkových iontů budou všechny přípravky fungovat tak, jak očekáváte.