Zažilo si více než sedm století nadvlády islámu, než se podařilo křesťanské koalici vybojovat finální vítězství. Maurové, bohatí správci jižních částí Španělska, za sebou zanechali spoustu skutečných architektonických skvostů, pro které je historie nikdy nezapomene. Pojďme si je proto postupně představit, protože tohle zkrátka patří k všeobecnému vzdělání, i kdybyste zrovna školní předměty neměli moc v lásce. Při výletu na jih Evropy totiž bude dějeprava poněkud barevnější a interaktivnější než při čtení suchopárných vět ze sešitů.
Cesta, na kterou se nedá zapomenout…
Když se řekne Španělsko, každému cestovateli se doslova rozzáří oči. Aby také ne, když právě v této zemi se odpočívá doslova jedna báseň! Pokud milujete maurskou architekturu, nejvíce ji najdete hlavně v jižních oblastech – která byla pod vládou emírů dlouhé generace. Vyrostlo tu tolik krásy, až se srdce usedá, když zjistíme, že v době Napoleonských válek mohla její velká část vyletět do povětří. Naštěstí snad zasáhla sama prozřetelnost a uchovala většinu islámské architektury až do dnešních dob. Tak se na ni pojďme podívat trochu blíže.
Jako poslední odolávala křesťanským šikům Granada, město, které se rozkládá pod vrcholky proslulé Sierry Nevady. Granátové jablíčko ve znaku a spoustu olivových hájů v okolních oblastech. Slunce vás tu zdraví hned ráno a počet hodin slunečního svitu trhá jižanské rekordy. A když se řekne například Alhambra, jasné je jedno – v Granadě se tedy nudit rozhodně nebudete! Co ukrývá ten obrovský komplex, rozprostírající se na více než 140 tisících metrech čtverečních? Třináct věží, arkády a mramorové sloupy, arabský styl ve všudypřítomný – snad jen škoda, že se až do dnešních dnů nezachovalo úplně všechno, často i díky poměrně necitelné rekonstrukci.