Možná byste si chtěli koupit alkohol tester a už o tom přemýšlíte „roky“, ale ne, a ne se k tomu dopracovat. Nebo už jste se také odhodlali a otevřeli dokonce i google, že kouknete, který e-shop co nabízí, ale pak jste to i rychle zavřeli, protože hlava se vám tak zvětšila pod množstvím těch informací, že teď si musíte kromě testeru opatřit i novou čepici, když se nám už tak pěkně rozesněžilo venku.
Ale tak, abychom srandu dali bokem, vybrat si alkohol tester není žádná legrace. Přece, nestojí to sto korun (tedy nemyslím teď ty věci, které se pouze tváří jako tester, ale ve skutečnosti nejsou ani v jedné příbuzenské skupině s nimi), většinou si to člověk koupí za účelem dlouhodobého používání (ať už jde o osobní nebo firemní účely), a chce, aby to fungovalo bezproblémově, dobře, spolehlivě, rychle… atd. atd. Úplně to chápu. Když kupujete rum, tak taky sáhnete po tom, co vám chutná, třeba po rumu Plantation 20th Anniversary XO a nekoupíte si Tuzemák.
Ale teď, babo raď, co máte vlastně studovat, což znamená Fel Cell Senzor, kalibrace, polovodič, SLM certifikát… a mnoho dalšího?
Můžete, pokud máte doma o 1 – 2 rozměry větší čepice, nebo pokud vám čas a mozkové kapacity studium nových věcí umožní. Gratuluji! Patříte mezi výjimky!
Ale pokud jste jako já – čas navíc nenajdete ani kdybyste sebevíc hledali a maximálně mi stačí ty nové věci, které se naučím při mých dvou malých dětech, to znamená „kolo, kolo mlýnské…“ a podobné. Ale to jsem už trochu odbočil. Promiňte.
Takže, pro všechny ostatní lidi se vynasnažíme selským rozumem, a hlavně srozumitelně napsat, nad čím třeba uvažovat při výběru alkohol testerů. Takže si udělejte nějakou dobrou kávu, já si udělám kávu Black Insomnia a pusťte se do čtení.
- Účel – k jakému účelu se bude používat. Pokud to potřebujete pro osobní účely, vyberte si z kategorie osobních testerů. Jednoduché, že? Viz, přibližně kolik měření můžete s daným testerem udělat za týden a vyberte si ten správný. Pokud jste majitel větší firmy, který chce kontrolovat všechny zaměstnance a chce při tom ušetřit čas, vyberte si z profesionálníchtesterůtakový, který umožňuje i pasivní měření. Pasivní znamená v tomto případě, že nemusíte měnit náustky po každém zaměstnanci, ale velmi pěkně plynule může na totéž místo foukat každý. Alkohol tester vám sice neukáže přesnou hodnotu alkoholu, ale budete vědět, zda daného člověka máte poslat domů, nebo ne. A on si konečne uvědomí, že toto už není hra, kde vyhrává ten, který lže nejvíce. Pokud chcete důkazní, potřebujete k tomu certifikát od České Legální metrologie a pak s takovým testerem můžete jít už i na soud.
- Typ senzoru – no, sem patří ten Fuel Cell. Je to elektrochemický senzor (toto si nemusíte zapamatovat). Stačí, když si zapamatujete, že Fuell Cell umožňuje, aby testery byly připraveny používat hned po zapnutí, nebo na každé následné měření. Polovodičový senzor – zde stačí, když si zapamatujete, že takový si nevybírejte, pokud nemáte zbytečně mnoho času čekat před každým měřením „půl hodinu“.
- Displej – nemyslím teď, zda jde o LCD nebo dotykový. Důležité je, abyste věděli přečíst a hlavně porozumět, co se na něm na konci měření zobrazí. Čili, aby to bylo psané ve vašem jazyce, nebo prostě srozumitelně i když anglicky, ale budete tomu rozumět (některé mají zobrazování symboly). Na některých testerech můžete změnit i jednotky čili ‰, mg / l. To je také fajn věcička.
- Cena – no, to už je taková věc, že je dobré se na tom zamyslet tak, že tester kupujete na delší období. Rozhodně není na místě koupit si co nejlevnější, vždyť „i tak je to jedno“. Není. Když chcete spolehlivost, netřeba šetřit.
- Přesnost měření – většinou je to +/- 5% nebo +/- 10%.
- Rozlišení měření na desetinná místa – takto: není důležité, zda vám tester ukáže 0,22 nebo 0,24. Důležité je těch 0,2.
- Dá se připojit na tiskárnu? – to je směrodatné v případě, kdy chcete rychle vytisknout naměřené údaje.
- Má paměť, kde může ukládat výsledky? – když výsledky potřebujete s někým konzultovat, pamatovat…
- Rozměr, váha, design – zde vám asi moc neporadím. Každému se líbí něco jiného, každému je těžké něco jiného. Je to na vás.
- Jiné – když si důkladně podíváte specifikace daného testeru, objevíte i jiné kromě zmíněných, ty jsou už ale méně důležité.
No a velmi a velmi důležitá věc: zjistěte, kdo se vám o ten přístroj dobře postará. Zda firma, která vám to prodá, má možnost provést i případné opravy a hlavně, jestli dělá kalibrace. Neboť žádný alkohol tester nebude měřit správně výsledky, pokud nebude pravidelně kalibrován.
Oo, a skoro jsem zapomněl: pokud chcete měřit, jakmile tester obdržíte, musíte ho dostat už kalibrovaný. Seriózní dodavatel kalibruje každý jeden tester před tím, než ho pošle zákazníkovi.